Sprchovat se dobrovolně studenou vodou pro mě dříve bylo nemyslitelné. Proč se připravit o pohodlí, které představuje teplá sprcha? Pak jsem narazil na benefity, které studená sprcha přináší a změnil jsem názor.

Mezi přínosy studené sprchy patří fyziologické i psychologické. Z těch tělesných je nejdůležitější posílení imunity a vyšší odolnost vůči nemocem. Dále dochází k lepšímu prokrvení pokožky. Výčet výhod obsahuje rovněž zrychlení metabolismu, zlepšení kvality vlasů a pokožky nebo zvýšení produkce hormonů.

Sprcha
Photo by Pixabay

Protože jsme na blogu o osobním rozvoji, zajímá nás také vliv na psychiku. Pro mnoho lidí je studená voda něco nepříjemného. Když se musí osprchovat studenou vodou, musí vystoupit ze své komfortní zóny. Teď sami sobě položte otázku: Jak to můžu v životě někam dotáhnout, když nejsem schopen osprchovat se studenou vodou? Zní to možná divně a nadneseně, ale abyste dosáhli úspěchu, musíte se často pohybovat na hranici své komfortní zóny a studená sprcha je malý krůček. Dodá vám disciplínu a vykročíte ze své zóny komfortu.

Moje zkušenost: Studenou sprchu praktikuji asi dva týdny. Samozřejmě byly chvíle, kdy se mi opravdu nechtělo, ale vlivem zlepšené disciplíny jsem nevynechal ani jednu. Ze začátku to byl obrovský šok, ale postupně si tělo zvyká a nyní studenou vnímám mnohem lépe. Celý proces zvykání souvisí s vytvářením návyků. Jde o proces, kdy děláte každodenně stejnou věc, bez vynechání, alespoň po dobu 21 dní. Osobně se po studené sprše cítím velice dobře, ráno mě vždy probere, večer se mi po ní lépe spí a mám dobrý pocit, že vystoupím ze své komfortní zóny.

Jak na to: Začněte vlažnou vodou, na začátek nic drastického. Po pár dnech snižte teplotu vody a takto postupujte, kam co vám kohoutek dovolí. Já osobně začínám sprchu vždy vlažnou vodou a postupně teplotu snižuji. Můžete také začít tou nejstudenější na nohách a postupně přejít na tělo a hlavu.

Tip: Před tím, než postoupíte se studenou sprchou na trup nebo než otočíte kohoutkem z vlažné na studenou, doporučuji se zhluboka nadechnout 😉.

Studená sprcha a její účinky

by on 6/30/2018
Sprchovat se dobrovolně studenou vodou pro mě dříve bylo nemyslitelné. Proč se připravit o pohodlí, které představuje teplá sprcha? Pak js...

Pro někoho může být toto slovo možná moc duchovní. Sám jsem na meditaci nahlížel jako na něco divného. Opět se mi potvrdilo, že mít předsudky není správná volba. Věnují se jí úspěšní lidé, ale také slavné osobnosti, například Katy Perry, Madonna, Nicole Kidman, Oprah Winfrey, meditoval také Steve Jobs. Nyní si popíšeme průběh meditace a její pozitivní vlivy.

Kdy: Meditaci je doporučováno provádět ráno a večer. Ráno si dejte sprchu, vyčistěte si zuby a pak se na tuto transformační techniku můžete vrhnout. Pomůže vám úspěšně začít den. Večer byste měli meditovat před spaním, budete mít klidnější spánek a větší šanci na lucidní sny. O těch si napíšeme něco příště.

Kde: Důležité je najít si na meditaci klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Soustředění je potřeba.

Jak: Vhodná pozice je turecký sed. Měli byste mít rovná záda. Pokud se ale v tureckém sedu necítíte dobře, můžete si sednou na židli nebo ležet, důležité je, aby vás nikde nic nebolelo, prostě mít pocit pohodlí. Ruce si dejte volně do klína nebo si je položte na kolena. Zavřete oči. Klíčové je při meditaci dýchání. Soustřeďte se na to, jak jde vzduch do plic a ven. Dýchejte pomalu a zhluboka. Důležitý je přítomný okamžik. Snažte se na nic nemyslet, pokud přichází nějaké myšlenky, nechte je odeznít a stále se soustřeďte na dýchání. Zpočátku vás možná bude vyrušovat více myšlenek, cvikem a zlepšením soustředění se toho rychle zbavíte.
Meditace
Photo by Pixabay
Tip: Můžete si představovat, že současně s výdechem odchází všechna negativní energie, kterou máte.

Jak dlouho: Zpočátku stačí meditovat 5-10 minut. Postupem času můžeme dobu protáhnout třeba až na půl hodiny. Například Dalajláma denně medituje až 5 hodin.

Účinky: Meditace má mnoho příznivých účinků. Snižuje krevní tlak, pomáhá odbourat stres, může odstranit deprese, dodá vám více klidu nebo sníží riziko některých onemocnění.
Meditovat nestačí jednou za určitou dobu, potřeba je pravidelnost. Nejlepší je, pokud si z meditace uděláte návyk a stane se vašim ranním a večerním rituálem. Vytváření návyků jsem krátce popsal již v článku Afirmace.

Do komentářů mi napište, jestli meditujete, jak často a jaké to na vás má účinky. Pokud nemeditujete, dejte vědět, jestli vás článek přesvědčil o tom, abyste to zkusili 😊

Jak meditovat?

by on 6/25/2018
Pro někoho může být toto slovo možná moc duchovní. Sám jsem na meditaci nahlížel jako na něco divného. Opět se mi potvrdilo, že mít předsu...


Každý si něco v životě přeje. Cíl nemusí být velký. Pokud ale chcete v životě něčeho dosáhnout, měli byste začít u menších cílů, ale stanovit si také ty velké. Já jsem si například přál uběhnout 10 km. Není to moc, ale nikdy před tím jsem neběhal delší tratě a nejvíce jsem uběhl asi 2 km. Začal jsem tedy znovu od 2 km, pak jsem přešel na trasu 6,5 km, kterou jsem zaběhl dvakrát. Žádný pravidelný běžec jsem tedy rozhodně nebyl.
Running
Photo by Pixabay

Jan Mühlfeit se věnuje soustředění na přítomný okamžik a opičí mysli. O těchto dvou termínech vím jen základy, ale v běhu mi to pro dosažení cíle velmi pomohlo. Opičí mysl nám zjednodušeně řečeno snižuje sebevědomí a říká nám, proč bychom zrovna v dané činnosti neměli uspět. Přítomný okamžik označuje Mühlfeit termínem flow.

Opičí mysl u mě vždy fungovala dobře, takže proti mně. Když jsem se vydal na běh, který měl být pokusem o 10 km, v hlavě jsem si nastavil, že se o to nepokouším, ale že to jednoduše zvládnu a není jiná možnost. Kdykoliv opičí mysl začala pracovat, pochybnosti jsem odrazil a soustředil se pouze na běh. Také jsem se soustředil na přítomný okamžik a na nic jiného. Byl chladný večer a bylo po dešti, takže se mi běželo výborně. Soustředil jsem se na okolní přírodu, vnímal jsem vzduch, který jsem dýchal, snažil jsem se dodat běhu trochu té techniky a nemyslel jsem na minulost ani budoucnost. V ten moment jsem byl pouze tady a teď. Jaký byl asi výsledek? Samozřejmě, že jsem celých 10 km uběhl, měl jsem vynikající pocit. Z velké části to bylo dáno tím, jak jsem si situaci nastavil v hlavě, vůbec jsem nemyslel na neúspěch a soustředil se na přítomnost.

Dosažení tohoto cíle mě velice namotivovalo a dodalo mi sebevědomí. Těším se na stanovování dalších cílů, cestu při jejich plnění a pocit hrdosti, až cílů dosáhnu. Takže pokud mátě nějaký cíl, musíte si hlavně věřit, nastavte si vítěznou mentalitu a váš cíl je předem splněn.


Z transformačních technik pro začátek představím jednu z nejsnazších. Jednoduše řečeno, jde o věty, které mají změnit negativní vnímání vás samotných, ve vaší mysli na pozitivní, posílit vaše sebevědomí a inspirovat. Afirmace musí být v souladu s cílem nebo vašim cílovým stavem. O nastavení cílů bude článek později.

Parametry afirmace: 1) Musí být formulována v přítomném čase. 2) Vystihuje to, co si přejete, aby se stalo skutečností. 3) Musí být stručná a jasná, konkrétní. 4) Měla by vyvolat emoční reakci. 5) Musí být pozitivně formulována. Poslední bod je velmi důležitý. Měli byste se vyhýbat slovu NE, negativním formulacím nebo stavům, které naopak nechcete. Pokud nevíte, na jakou oblast života afirmaci vytvořit, zde je několik tipů: zdraví, vztahy, finance, práce, komunikace s lidmi.

Afirmace
Photo by Pexels


Canfield ve své knize Klíč k životu podle zákona přitažlivosti rozděluje afirmace na pozitivní afirmace, týkající se vašich schopností a dovedností a afirmace konkrétních cílů. První kategorie mají změnit negativní představy o vás ve vašem podvědomí. Pokud například máte strach prezentovat před publikem, afirmace by mohla vypadat takto: Prezentaci před lidmi v klidu zvládám. Nebo pokud se bojíte řízení auta: Všechny dopravní situace řeším s přehledem. Druhá kategorie, kterou jsou afirmace konkrétních cílů, považuje cíl za již splněný: V nové práci se cítím výborně. Pro představu si uvedeme příklad špatné afirmace: Nechci být nemocný. Obsahuje nechtěný stav a slovo nemocný. Váš mozek se neorientuje na slovo nechci, ale pouze na slovo nemocný. Opakem a správným příkladem je tedy: Jsem zdravý.

Kdy: nejlepší doba je ráno a večer. Nebo když máte čas a není zrovna co dělat – stojíte ve frontě, jedete MHD, využijte toho. Kolik: pro správný účinek se doporučuje mít 3-5 různých afirmací. Kolikrát: někteří autoři doporučují afirmace opakovat 50 - 100krát denně. Umocnění: když zrovna nestojíte ve frontě, afirmace si lze říkat nahlas. Pomoci může také pohled do zrcadla při jejich vyslovování. Posledním tipem je představovat si sebe při konkrétní činnosti nebo v cílovém stavu, na který je afirmace zaměřena.

21 dní = návyk. Účinek afirmací se nedostaví okamžitě. Důležitá je pravidelnost a kontinuita. Obecně platí, že pokud nějakou věc děláte 21 dní, stane se z ní návyk. Zábranský dobře popisuje návyk ve své knize Co byste o sobě měli vědět aneb koncept efektivního života, kdy jeho vytvoření přirovnává k cestě. Pokud jednou projdete travou, cesta se na ní nevytvoří. Když ale budete stejným místem chodit pravidelně, cesta vznikne. Stejné to je s vytvářením návyků. Pro představu nám zatím postačí tento model. O neuronové síti a synapsích třeba někdy příště.

Co jsou to afirmace?

by on 6/21/2018
Z transformačních technik pro začátek představím jednu z nejsnazších. Jednoduše řečeno, jde o věty, které mají změnit negativní vnímání vá...


Rád bych se Vám v krátkosti představil. Jsem absolventem geografického oboru. O osobní rozvoj jsem se dříve vůbec nezajímal a nečetl jsem ani knihy. V době volna jsem se rozhodl něco z této oblasti přečíst, konkrétně to byla kniha Co byste o sobě měli vědět aneb Koncept efektivního života od Jiřího Zábranského. 
Otazník
Photo by Pixabay

Kniha mi pomalu ale jistě začala měnit náhled na sebe i na okolní svět. Začal jsem se zajímat o další osobnosti nejen osobního rozvoje, kterými jsou například Dale Carnegie, Jack Canfield, Timothy Ferriss, Robert Kiyosaki, Ivo Toman a další.

Budeme se věnovat afirmacím, vizualizaci, meditaci, vděčnosti, GTD, hluboké práci, cílům a dalším oblastem. Seznámíme se s knihami nejen osobního rozvoje, ale také těmi o psychologii, ekonomii, fungování mozku a tak dále. Jednotlivé techniky a poznatky budu zkoušet v praxi a Vy můžete také. Jestliže každému pomůže alespoň jediná věc, kterou se zde dočte, bude pro mě blog úspěšným. Přeji příjemné čtení. 

O mně

by on 6/18/2018
Rád bych se Vám v krátkosti představil. Jsem absolventem geografického oboru. O osobní rozvoj jsem se dříve vůbec nezajímal a nečetl jsem...